Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dlaczego na dwujezdniowej alei Sobieskiego jest ograniczenie prędkości?

Bartosz Józefiak
Paweł Relikowski
Dlaczego na drodze dwujezdniowej w kierunku Warszawy, od skrzyżowania Wilanowskiej z al. Jana III Sobieskiego aż do Mirkowa, obowiązuje ograniczenie prędkości do 70 kilometrów na godzinę (którego nikt tam nie przestrzega), a na drodze równoległej czyli Bierutowskiej - jednojezdniowej z kiepską nawierzchnią, od znaku koniec zabudowań do Mirkowa można jechać 90 kilometrów na godzinę - pyta czytelnik Tomasz Lewandowski. - Jaka jest logika ustawienia takich zakazów?

Katarzyna Kasprzak z Wydziału Inżynierii Miejskiej wrocławskiego magistratu przekonuje, że to niemożliwe, by na Bierutowskiej stał znak informujący o końcu zabudowań. - Ulica Bierutowska znajduje się w terenie zabudowanym, dlatego nie ma mowy, by stał tam znak pozwalający na szybkość do 90 kilometrów na godzinę - twierdzi Katarzyna Kasprzak. - Na tej ulicy obowiązuje ograniczenie do 50 kilometrów.

Inaczej wygląda sytuacja na al.Jana III Sobieskiego, która również znajduje się w granicach miasta w strefie zabudowanej, jednak tam władze miasta zdecydowały się zwiększyć dopuszczalną prędkość do 70 kilometrów ze względu na dobre warunki dla kierowców - szeroką, trzypasmową jezdnię.

Dlaczego nie zwiększono prędkości np. do 80 kilometrów na godzinę?
- O wszystkim decydują względy bezpieczeństwa, a także zdrowy rozsądek - przekonuje Katarzyna Kasprzak. - Rozwinięcie takiej prędkości przez kierowców mogłoby być niebezpieczne. Pamiętajmy, że kawałek dalej droga wchodzi w teren bardziej zabudowany, gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 kilometrów. Istnieją drogi szybkiego ruchu oraz autostrady i to na nich kierowcy mogą rozwijać większe prędkości. Teren miejski nie jest do tego dobrym miejscem - tłumaczy.
Decyzję o tym, z jaką prędkością można poruszać się po danym obszarze, podejmują władze miasta po konsultacji m.in. z policją. Celem jest wybranie najbezpieczniejszej w danym miejscu opcji. Kierowcy i mieszkańcy mogą jednak składać do magistratu wnioski, by w danym miejscu zwiększyć lub zmniejszyć dopuszczalną prędkość.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dlugoleka.naszemiasto.pl Nasze Miasto