18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzieci z Borowej dzięki programowi Eduscience łączą się nawet ze Spitsbergenem

Weronika Skupin
Projekt Eduscience to, w wielkim skrócie, liczne programy lekcji na specjalnej platformie e-learningowej, czyli do nauki przez internet oraz połączenia z naukowcami w czasie rzeczywistym. Opowiadają oni dzieciom o Spitsbergenie albo o... słoniowej trąbie. Dzięki temu dzieci uczą się inaczej, bo z udziałem licznych multimediów.

Szkoła Podstawowa im. Odkrywców i Podróżników w Borowej jako jedyna w gminie należy do programu Eduscience. Mówiąc ściślej – korzysta z niego klasa 2a.
– Dzieci dostały dzięki projektowi tablicę multimedialną wraz z oprogramowaniem, czy też pendrivy – mówi Danuta Zwiernik, koordynator projektu w szkole w Borowej.
Jak zgodnie mówią nauczyciele i dyrektor, dzieci z niecierpliwością czekają na multimedialne lekcje. – Dzięki mikrofonowi i kamerze najmłodsi uczestniczą w telekonferencjach z profesorami i pracownikami naukowymi. Mogą na żywo zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi – mówi Joanna Juszczak-Rybiałek, wychowawczyni 2a.

Na platformie e-learningowej są zamieszczane lekcje z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych. Zostały stworzone przez nauczycieli i praktyków pod okiem specjalistów z Polskiej Akademii Nauk zrzeszonych w Centrum Badań Ziemi i Planet GeoPlanet, tj. Instytutu Geofizyki, Instytutu Nauk Geologicznych, Instytutu Oceanologii oraz Centrum Badań Kosmicznych.

Nauczyciele mogą korzystać z gotowych lekcji, ale też samodzielnie układać nowe. Do ich przygotowania wykorzystują interaktywne narzędzia z platformy Eduscience, np. gry dostosowane do jednego z czterech etapów edukacyjnych. Co więcej naukowcy prowadzą dyżury online. Dzięki temu nauczyciele mogą się z nimi łączyć i konsultować z nimi. Dzieci ze szkoły podstawowej w Borowej połączyły się w ten sposób ze stacją badawczą Hornsund na Spitsbergenie. Na tej największej wyspie Norwegii znajdują się trzy polskie laboratoria: wspomniana Polska Stacja Polarna Hornsund a także stacje dwóch polskich uniwersytetów: Wrocławskiego i im. Mikołaja Kopernika. Podczas naszej wizyty dzieci miały z kolei lekcję na żywo z pracownicą instytutu opowiadającą ich o słoniach.

– Korzystamy z platformy niemal codziennie. Przychodzą też do nas inne klasy i uczestniczą w lekcjach multimedialnych – mówi Joanna Juszczak-Rybiałek.

Jak mówi dyrektorka podstawówki w Borowej Bernarda Sieczka, to już czwarty projekt unijny, który prowadzi szkoła. – I zapewne nie ostatni – zapowiada.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dlugoleka.naszemiasto.pl Nasze Miasto