Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Michał Koszycki powalczy o tytuł najlepszego kucharza na świecie. Jego dania możecie zjeść w Bohemie w Szczawnie-Zdroju

Alina Gierak
Alina Gierak
Michał Koszycki to niezwykle utalentowany szef kuchni młodego pokolenia,  który doświadczenie zdobywał na stażach w kraju i za granicą.
Michał Koszycki to niezwykle utalentowany szef kuchni młodego pokolenia, który doświadczenie zdobywał na stażach w kraju i za granicą. FB Rezydencja BOHEMA
Znalezienie się w szóstce finalistów najbardziej prestiżowego konkursu kulinarnego na świecie Bocuse d'or, już jest ogromnym sukcesem. Jeśli Michał Koszycki, szef kuchni restauracji Bohema w Szczawnie-Zdroju wygra polski finał, to zawalczy o tytuł najlepszego szefa kuchni na świecie.
od 16 lat

Spis treści

Konkurs Bocuse d’Or - dlaczego jest tak ważny?

Konkurs stworzył ponad 30 lat temu Paul Bocuse uważany za mistrza europejskiej kuchni. Jeden z twórców i popularyzatorów nouvelle cuisine. Dostosował on tradycyjną kuchnię do współczesnych warunków życia, potrzeb konsumenckich i połączył to z możliwościami kucharzy oraz restauracji.

Bocuse d’Or od samego początku był konkursem indywidualnym. Startuje w nim kucharz z pomocnikiem. To odróżnia Bocuse d’Or od wielu innych konkursów kulinarnych, takich jak mistrzostwa świata, Puchar Świata czy Olimpiada Kulinarna.

Zawodnicy przechodzą najpierw przez eliminacje krajowe, potem jest finał krajowy, a następnie czekają na nich zawody na szczeblu kontynentalnym. Dopiero na końcu mogą sprawdzić się w finale światowym. Weźmie w nim udział 24 kucharzy młodych z całego świata, którzy w ciągu 5 godzin 35 minut stworzą swoje popisowe dania.

- Jest to znakomity sprawdzian dla początkujących kucharzy. Co więcej, daje także szansę na rozwój kariery kulinarnej - mówi Adam Chrząstowski, członek Komitetu Wykonawczego konkursu.

W szóstce finalistów Bocuse d’Or Poland 2023 jest Dolnoślązak Michał Koszycki

Komitet Wykonawczy w składzie: Adam Chrząstowski, Head Chef Akademii Bocuse d’Or Poland oraz szefowie: Kurt Scheller, Paweł Kałuski i Michał Markowicz zdecydował, że do finału wejdzie 6 szefów kuchni:

  • Małgorzata Kalisz, restauracja Góralska Tradycja, Zakopane
  • Michał Koszycki, Rezydencja Bohema, Szczawno Zdrój
  • Grzegorz Miśta, Hotel Natura Residence Business &Spa, Siewierz
  • Tomasz Soczumski, restauracja Żółty Słoń, Kielce
  • Patryk Studziński, Puro Hotel Halicka, Kraków
  • Kamil Tłuczek, restauracja Patio Grand Hotel Boutique, Rzeszów

Finał Bocuse d’Or Poland 2023 odbędzie się 9 listopada 2023 r. w Krakowie podczas 30. Targów HORECA. Zwycięzca polskiego finału będzie miał niebywałą okazję wystąpić wśród 20 najlepszych szefów kuchni podczas europejskiej selekcji w Trondheim na wiosnę 2024 roku, a tym samym reprezentować Polskę w drodze do Wielkiego Finału w Lyonie.

Michał Koszycki, szef kuchni, który stawia na jakość i lokalne produkty

Michał związał się zawodem kucharza w wieku 16 lat, kiedy rozpoczął staż u włoskiego szefa kuchni Peppe Zollo. Pobyt we Włoszech pozwolił Michałowi na wypracowanie swojego własnego stylu. Według niego, kluczem dobrego jedzenia są dwa aspekty.

- Z jednej strony są to umiejętności kulinarne, które nabywa się poprzez praktykę i doświadczenie. Pełną sprawność i – co najważniejsze w pracy w restauracji – szybkość w połączeniu z dobrym planowaniem osiąga się tylko przez lata spędzone w kuchni.
Z drugiej strony, kluczem jest właściwe połączenie koniecznie świeżych, a najlepiej regionalnych produktów – mówi Michał Koszycki

.

Michał Kaszycki zwyciężył w konkursie kulinarnym organizowanym przez TVP, a następnie wziął udział w programie stażowym w Atelier Amaro. I w końcu rozpoczął współpracę z siecią kawiarni i restauracji Bohema zlokalizowanych w najpiękniejszych polskich zdrojach: Polanicy, Cieplicach, Szczawnie i Świeradowie, należących do Polskiej Grupy Uzdrowisk.

- Zdecydowaną większość składników gromadzę w swojej kuchni sam. Jedną z moich pasji jest wyszukiwanie i odwiedzanie małych gospodarstw rolnych albo rodzinnych straganów, co daje mi pewność, że kupowane produkty są świeże, naturalne i najwyższej jakości. Inaczej smakuje danie naturalne, niż te przyrządzone ze składników z masowego „laboratorium” – dodaje Michał Koszycki.

Czytaj także

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dlugoleka.naszemiasto.pl Nasze Miasto